5 rzeczy, na których nie opłaca się oszczędzać

Każdy z nas zapewne chciałby mieć jak najwięcej pieniędzy, nieprawdaż? Dlatego też ciężko pracujemy, zarabiamy w pracy, podejmujemy różne zajęcia po godzinach przynoszące nam dodatkowe zarobki, gramy w gry typu poker online w Polsce lub w zakłady sportowe licząc na wygrane, czytamy wiele poradników na temat oszczędzania, obniżamy koszty codziennego życia, redukujemy wydatki, odmawiamy sobie wielu rzeczy i przyjemności tylko po to, aby mieć więcej na koncie. Z różnych powodów. Może na coś zbieramy, może mamy długi do spłacenia, może chcemy móc zafundować sobie jakąś egzotyczną podróż, kupić dom… albo po prostu móc zasypiać w poczuciu bezpieczeństwa finansowego.

Powodów oszczędzania jest bardzo dużo, każdy ma swoje. Ale czy wiesz, że istnieje kilka dziedzin, w których nie warto oszczędzać za wszelką cenę? Nie chodzi nam w tym miejscu o rozrzucanie pieniędzy na lewo i prawo bez opamiętania, ale raczej o to, że nie warto oglądać każdej złotówki ze wszystkich stron przed jej wydaniem oraz wybierać zawsze najtańsze rozwiązanie. W niektórych przypadkach to się nie sprawdza prawie nigdy!

Na czym więc nie warto oszczędzać?

Dziś chcemy zaprezentować Ci zatem pięć tych właśnie dziedzin, w których nadmierne oszczędzanie nie przyniesie nam żadnego pożytku. Co więcej, może nawet nastąpić zjawisko odwrotne – czyli konieczność wydania większej ilości pieniędzy! Jakie to dziedziny? Zapraszamy do poświęcenia kilku chwil na przeczytanie niniejszego opracowania, bo  zaraz się tego dowiesz!

Nigdy nie oszczędzaj na zdrowiu!

To pierwsza i najważniejsza kwestia. Nigdy nie oszczędzaj na niczym, co ma jakiś związek z Twoim zdrowiem. Czeka Cię okresowa wizyta u lekarza? Idź na nie i następnie daj sobie wykonać wszystkie zlecone badania, nawet jeśli niektóre z nich będą kosztowne. Prześwietlenia, badanie krwi, wizyta u stomatologa i wyleczenie zębów, operacja w prywatnym gabinecie… Nie warto rezygnować z tego, ani też zadowalać się jak najtańszymi rozwiązaniami. Oczywiście jeśli uda Ci się uzyskać część lub całość świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, to byłoby świetnie, ale jeśli nie – to nie lekceważ tego!

Kwestia zdrowia obejmuje także dbanie o siebie, uprawianie sportu i ogólnie aktywności fizycznej. Jeśli lubisz jeździć na rowerze, zadbaj o to, by mieć sprzęt przyzwoitej jakości, a nie najtańszy rower, jaki znajdziesz w markecie. Nie chodzi o to, by mieć najnowocześniejszy rower za kilkanaście tysięcy złotych, bo jeśli nie jesteś zawodowym kolarzem, to i tak nie wykorzystasz ułamka jego możliwości. Mamy tutaj na myśli to, by dobrać sprzęt pod swój wzrost i zastosowania. Na przykład rowerem szosowym kiepsko jeździ się po leśnych duktach, a typowy góral lub fat bike zupełnie nie nadaje się do codziennych dojazdów do pracy w mieście.

Sprzęt i akcesoria wykorzystywane do pracy zawodowej

Jeśli pracujesz na własny rachunek lub w inny sposób wykorzystujesz własnoręcznie kupione wyposażenie do pracy zawodowej, to zadbaj o komfort pracy. I ponownie – nie mamy tutaj na myśli inwestowania ogromnych sum w najlepsze akcesoria czy sprzęt dostępny na rynku. Raczej chodzi o to, by praca przebiegała wydajnie, sprawnie, komfortowo oraz nasze urządzenia nie cechowały się nadmierną awaryjnością.

Na przykład jeśli pracujesz na komputerze wiele godzin dziennie, to zadbaj o to, by mieć wysokiej klasy monitor zapewniający dobrą jakość obrazu, porządną myszkę i klawiaturę oraz sam komputer o adekwatnej wydajności. Nie musi być to najdroższy i najnowocześniejszy sprzęt na rynku. Chodzi o to, by dobrać go odpowiednio pod swoje potrzeby i planowane zastosowania. Niezależnie od tego, czy pracujesz z oprogramowaniem biurowym, jesteś grafikiem, czy też po prostu spędzasz wolny czas na rozrywce typu gry wideo lub gry hazardowe za darmo automaty. Po prostu najtańszy komputer z marketu, z małym, tanim monitorem i chińską myszką oraz klawiaturą za kilkanaście złotych też pozwoli Ci pracować, ale komfort tego rozwiązania zdecydowanie będzie poniżej krytyki.

Rozwój zawodowy

Kolejna rzecz, na jakiej nie warto oszczędzać, to inwestowanie w samego siebie. Zawsze warto przeznaczyć pewne sumy na rozwój swoich własnych umiejętności, zdobywanie przydatnych w pracy certyfikatów potwierdzających nowe kwalifikacje, opanowywanie nowych języków (jeśli mogą Ci one się przydać w pracy zawodowej) i tak dalej.

W końcu można spodziewać się tego, że wydanie na przykład kilkuset złotych z własnej kieszeni na nowy kurs, szkolenie lub certyfikat umiejętności może przełożyć się na to, że będziesz w stanie zmienić swoją obecną pracę na taką, która zapewni Ci o wiele lepsze wynagrodzenie lub ogólnie lepsze warunki.

Bezpieczeństwo

Następny element naszej codzienności, na jakim nigdy nie warto oszczędzać, to własne bezpieczeństwo. I chodzi tutaj o naprawdę szeroką gamę różnego rodzaju aspektów. Zarówno bezpieczeństwo czynne, jak i bierne.

Na przykład skupmy się na tym, żeby jeździć samochodem, który zapewnia nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa. I nie chodzi tutaj o to, aby wydawać wszystko co mamy na jak najdroższy i najlepiej wypadający w testach model.  Raczej mamy tu na myśli to, żeby samochód, którym mamy obecnie, był w doskonałym stanie technicznym, daleki od popularnego „druciarstwa”. Upewnijmy się, że mamy dobrej jakości opony (nowe lub maksymalnie kilkuletnie, dalekie od stanu mocnego zużycia, niepopękane itp.). Że zawieszenie w samochodzie jest w odpowiednio dobrym stanie, że nie ma w nim luzów, że auto prowadzi się pewnie i samo jedzie na wprost, a nie ściąga na którąś stronę. Że hamulce działają sprawnie na wszystkie koła, a klocki hamulcowe są w dobrym stanie. Czasami niewielka w sumie inwestycja w samochód może znacząco poprawić jego stan. Nie trzeba od razu kupować nowego.

Inna kwestia to na przykład dom. Warto przyłożyć się do tego, by wszystkie newralgiczne instalacje był sprawne. Wtedy wyjeżdżając na wakacje, nie musimy się martwić, czy na przykład nie pękła nam jakaś rura wodociągowa i zalewa nam cały dom. Albo, czy nie doszło do zwarcia, w efekcie czego wszystko nam spłonęło. Warto więc zadbać o te sprawy, zainstalować czujniki dymu lub tlenku węgla, alarmy przeciwko włamaniom i po prostu ubezpieczyć nasz dobytek i całe domostwo.

Jedzenie

Ostatni element na naszej liście to jedzenie, jakie codziennie spożywamy. To chyba najważniejsza rzecz, na jakiej nigdy nie należy oszczędzać. I ponownie – nie chodzi o to, aby kupować tylko najdroższe produkty dostępne na rynku, ale postępować z głową. Oto kilka wskazówek, które warto zapamiętać:

  • Zrezygnuj z fast foodów. Jeśli nie umiesz w ogóle się bez nich obejść, to zredukuj częstotliwość ich spożywania tak bardzo, jak to tylko możliwe.
  • Staraj się kupować warzywa i owoce od producentów, a nie w marketach. Produkty z upraw ekologicznych, na targowiskach lub bezpośrednio od rolników i sadowników. Będą one zdrowsze, mniej przetworzone, bez środków chemicznych używanych do utrzymania ich przez dłużej w świeżości i niepakowane w folię.
  • Unikaj alkoholu – ogranicz jego spożycie do absolutnego minimum.
  • Nie kupuj produktów najtańszych, gotowych dań w marketach, tanich przetworów i żywności pod marką własną marketu. To zazwyczaj najniższej jakości pożywienie, bez żadnej wartości.

Na koniec możemy podać Ci jeszcze w ramach poprawy nastroju dodatkową wskazówkę, na czym nie warto oszczędzać. Są to gry kasynowe. Jeśli interesuje Cię hazard, wiesz, z czym się wiąże, jakie są jego wady i zalety, to możesz rozważyć zajęcie się nim na poważnie. Czyli przestać grać tylko w darmowe gry Hot Spot i przerzucić się na te same gry, ale tym razem już na prawdziwe pieniądze!

5 / 5. Ocen: 1

Bukmacher

Opisy najlepszych promocji bukmacherskich od legalnych bukmacherów internetowych w Polsce. Bonusy bez depozytów i rankingi najlepszych bukmacherów online.

Zakłady bukmacherskie

Back to top button