Wszyscy na pewno niejednokrotnie słyszeliśmy sformułowania takie jak hormon szczęścia. Nie zawsze jednak rozumiemy, co to będzie oznaczać w praktyce. Wiemy tylko, że lubimy czuć się dobrze, pomimo tego oczywiście, że mała dawka stresu jest nam niezbędna każdego dnia, aby prawidłowo funkcjonować, chociażby w przestrzeni zawodowej. Definicja mówi, więc o tym, że hormony szczęścia to po prostu endorfiny. Są to substancje, które będą wywoływały u nas dobre samopoczucie, ale także stany euforyczne o różnym nasileniu. Spowodowane mogą być poprzez darmowe gry hazardowe w Total Casino albo nawet konwersacje, gdy opowiadamy sobie zabawne historyjki. Oczywiście lepsze samopoczucie będzie wywoływać także aktywność fizyczna. Udowodniono, że substancje takie będą znacznie zmniejszać ból w naszym ciele lub drętwienie różnych jego części. W praktyce endorfiny to grupa hormonów peptydowych. Mogą one przy tym być wytwarzane przez nasz organizm. Do nich należy właśnie serotonina, która wytwarza się w pniu mózgu. Ważną informacją jest również to, że w wyniku niedoboru albo zaburzeń serotoniny bardzo często występuje wiele chorób psychicznych.
Oddziaływanie serotoniny na organizm
Dla naszego dobrego samopoczucia serotonina będzie miała kluczowe znaczenie. Substancja ta wytworzona w podwzgórzu przede wszystkim przekazuje bodźce pomiędzy komórkami nerwowymi. Stymuluje także działanie układu pokarmowego. W konsekwencji więc jeżeli występuje niedobór w organizmie, to będzie to wpływać negatywnie na jakość naszego snu. Czasami może prowadzić nawet do bezsenności. Nie bez powodu, więc duża ilość osób, które zmagają się z chorobami psychicznymi, będzie także walczyć z zaburzeniami snu. Bardzo często psychiatra, gdy przeprowadza pierwszy wywiad z takim pacjentem, będzie go pytać właśnie o jakość snu. Tak więc wszystkie osoby, które mają stwierdzony niedobór serotoniny, sygnalizują spadek nastroju, który będzie się przeciągać w dłuższym okresie czasu. W wielu sytuacjach jest to następstwo funkcjonowania w długotrwałym stresie. Zauważmy też, że osoby z obniżonym poziomem serotoniny często odczuwają nie tylko smutek, ale też skłonność do agresji i brak apetytu. Oczywiście może też tu występować sytuacja przeciwna, więc osoba taka będzie bez żadnej kontroli się objadać, aby tylko zabić zły nastrój i złe samopoczucie.
Jak możemy wyregulować ilość serotoniny?
Przede wszystkim, gdy już został stwierdzony bardzo duży niedobór serotoniny, to będziemy musieli przyjmować leki antydepresyjne. Receptę oczywiście może wystawić tylko lekarz, który jest specjalistą. Oczywiście może to być również taka sytuacja, gdy będą nam towarzyszyć zaledwie jakieś małe symptomy świadczące o zmianie nastroju. Może to być spowodowane rozmaitymi czynnikami i w wielu sytuacjach jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Nie jesteśmy przecież robotami i czasami mamy gorsze dni, a nawet tygodnie. Wszyscy przeżywamy rozmaite stany emocjonalne w naszym życiu odpowiednio do okoliczności, jakie napotykamy w sferze zawodowej lub osobistej. Spowodowane może to być również czynnikami wewnętrznymi takimi jak działanie hormonów. Ważne jest to, aby nie dopuszczać do sytuacji, gdy takie zaburzenia poziomu serotoniny mogłyby doprowadzić do negatywnych konsekwencji. Medycyna i psychologia potwierdzają przecież, że to właśnie niedobór tego hormonu będzie skutkować dysfunkcjami naszego organizmu. Można, by to zobrazować taki sposób, że nasz mózg po prostu nie wie wtedy, co robi nasze ciało.
Najważniejsze to o siebie zadbać
Zasadniczą kwestią będzie, więc dla nas to, abyśmy we właściwy sposób zadbali po prostu o nasz organizm. W wielu sytuacjach, gdy niedobory serotoniny są zaledwie przejściowe, to wystarczy nam tylko trochę relaksu i sportu. Pamiętajmy, że to właśnie aktywność fizyczna jest głównie odpowiedzialna za wydzielanie się hormonu szczęścia. Warto, więc poćwiczyć nawet wtedy, gdy nie mamy na to zbytnio ochoty. Niezbędny jest również relaks nawet w małych ilościach. Ważne, aby znaleźć w ciągu dnia trochę czasu dla siebie i porobić po prostu to, co kochamy.